ارتینگ و باندینگ

ارتینگ و باندینگارتینگ و باندینگ

  در شرکت پتونیا، سالهاست که مشغول مطالعه، بررسی و تولید تجهیزات سیستمهای ارتینگ و حفاظت در برابر صاعقه به منظور پیشگیری از خطرات برق گرفتگی و صدمه به تجهیزات و ماشین آلات هستیم. علاوه بر آن برای بقا و دوام بیشتر سازه ها نیز تولید و ارائه تجهیزات حفاظت کاتودیک در ردیف محصولات این شرکت قرار گرفته است. تجهیزات جوش احتراقی وکیت های عایقی فلنج ها نیز بهمراه سایر تولیدات و به منظور تکمیل آنها نیز ارائه می شوند.

بنابر این تفاوتی نمی کند که در صنایع نفت و گاز فعال باشیم یا در صنایع ساختمان و سازه،حوزه فعالیتمان نیروگاه‌ها باشندیا پست های فشار قوی و سدها.در پتونیا کلیه تجهیزات لازم برای سیستم های ارتینگ، حفاظت در برابر صاعقه و کنترل خوردگی، با حفظ یکپارچگیو با دیدگاه کاملا فنی و مهندسی، با کیفیتی که سالها عملکرد مطمئن و تضمین شده ای داشته باشند، ارائه می گردند

جرم اصلي زمين ، به عنوان يك مرجع ثابت و غير قابل تغيير پتانسيل(صفر) مي تواند براي تمامي سيستم هاي الكتريكي، الكترونيكي و مخابراتي كه به نوعي به زمين نياز دارند، بكار گرفته شود.

در عمل بدنه هادي تجهيزات الكتريكي از نقطه نظر حفاظتي و سيستم هاي الكترونيكي شبكه هاي ديتا و مخابرات از نظر عملكرد آنها، به طور مستقيم و هادي هاي فعال نيز از طريق ارسترهاي حفاظتي به اين مرجع ثابت پتانسيل(زمين) متصل مي شوند. يك سيستم زمين خوب مي‌بايست موجب قطع به موقع تجهيزات حفاظتي در هنگام اتصاليهاي زمين و خطاهاي حا��ث در سيستم تغذيه شده و با كاهش ولتاژ گام و تماس در مواقع بروز اختلاف پتانسيل هاي خطرناك ناشي از القائات الكترومغناطيسي (LEMP) و تخليه الكتريسته ساكن (ESD) ، حفاظت انسانها و تجهيزات را تضمين نمايد.

در اين راستا شركت اسپاك از حدود سال 1370 اقدام به توليد و تامين اقلام سيستم ارتينگ نظير انواع كلمپ ها، مواد كاهنده مقاومت خاك (LOM) و تجهيزات مربوط به هم پتانسيل سازي ، گراندينگ و انواع الكترودهاي زمين از جمله چاه ارت (ميله ، صفحه و لوله هاي فولادي) كرده و همكاري خود را با كمپاني آمريكايي ERICO در  زمينه فروش تجهيزات سيستم جوش انفجاري               (Aluminothermic Welding) آغاز نموده است . همچنين در 10 سال اخير، به منظور افزايش فعاليت و بالا بردن كيفيت، فعاليت خود را با كمپاني هاي Intelli برزيل و Kumwell تايلند  گسترش  داد. هم اكنون با همكاري كمپاني  NEWSON GALE انگلستان  وارد عرصه جديدي در اين مقوله شده ايم كه ارت كردن مخازن، تانكرها و نفتكش ها در محيط قابل انفجار را شامل ميشود. به منظور مشاهده محصولات شركت در اين زمينه به كاتالوگ جامع ما بخش الكتريكال مراجعه فرمائيد.

سیستم های ارتینگ : مشاوره ، نظارت ، طراحی و اجرای تخصصی

شرکت آروین پیشه اسپادانا ( مجری طرح های مخابراتی )

مشاوره ، نظارت ، طراحی و اجرای سیستم های ارتینگ

چاه ارت ، شبکه و راود کوبی با جوش کدولد

شبکه های مخابراتی ، فیبر نوری و فیوزن

فونداسیون دکل

مکانیکال وخطوط لوله

با سابقه طولانی و همکاری با شرکت مخابرات اصفهان در زمینه اجرای سیستم های گراند (ارتینگ ) با اهم بسیار پایین ( کمتر نیم اهم )

احداث سیستم های ارتینگ ، چاه ارت و زمين مناسب از دو بابت حائز اهميت مي‌باشد :

1-     طراحی مناسب .

2-     اجرا توسط افراد مجرب که دانش و آگاهی در این زمینه را داشته باشند .

اما قبل از پرداختن به همه اینها لازم است اهمیت و لزوم داشتن یک سیستم ارتینگ مناسب مورد توجه قرار گیرد . 

 میتوان گفت در مقایسه با کشور های توسعه یافته و حتی در حال توسعه ،متاسفانه در کشور ما کمتر به این امر مهم ( ارتینگ ) پرداخته شده است. بخصوص در بخش منازل ،کارگاه ها و صنایع کوچک . البته اخیرا در بخش هایی اقداماتی صورت گرفته ولی در مرحله اجرا بهیچ وجه جدی گرفته نشده است و گاهی توسط افراد نا آگاه که تصورشان از ارتینگ پنهان کردن شیء رسانا در زیر خاک است و اطلاعات فنی کافی در این خصوص نداشته، انجام گرفته و با آن علمی بر خورد نشده است .  واین درحالی است که همه ما حداقل یک بار گرفتار ولتاژهای سرگردان داخل لوازم برقی خانگی مان و گزیدگی توسط الکتریسته و به عبارتی برق گرفتگی شده ایم ; در صورتی که میتوان با صرف هزینه نا چیزی برای همیشه از شر این مزاحمت ها ، رها شده و ایمنی را در مجاورت با الکتریسته به همکاران ،خانواده و فرزندان خود هدیه نمود .

به طور خلاصه اهداف بكارگيري سيستم ارتينگ يا گراندينگ عبارتند از :

الف ـ حفاظت و ايمني جان انسان

ب ـ حفاظت و ايمني وسايل و تجهيزات الكتريكي و الكترونيكي

ج ـ فراهم آوردن شرايط ايده‌ال جهت كار

د ـ جلوگيري از ولتاژ تماسي

ه ـ حذف ولتاژ اضافي

و ـ جلوگيري از ولتاژهاي ناخواسته و صاعقه

ز ـ اطمينان از قابليت كار الكتريكي 

لزوم استفاده از سيستم ارتینگ در صنایع :

به منظور حفاظت افراد و دستگاهها ، اضافه ولتاژهاي توليد شده در بدنه كه باعث صدمه ديدن دستگاهها و افراد مي‌شود ، همــــچنين ولتاژهاي بسيار زياد و خطرناك ناشي از برخورد صاعقه را بايد در جايي خنثي نمائيم . به همين منظور استفاده از سيستم ارت و حفاظت از تجهيزات بسيار لازم و ضروري است بعلاوه با افزايش استفاده از دستگاههای الکتریکی و سيستمـــهاي ديجيتالي و حساس ، لزوم بازنگري در طراحي ، نصب و نگهداري سيستمهاي حفاظتي گراندينگ وجود دارد . 

الف ـ حفاظت در مقابل صاعقه و اضافه ولتاژها: همانطور که اشاره شد ولتاژهای ناخواسته که به هر دلیلی ( صاعقه ، اتصال کوتاه و ... ) برروی تجهیزات بوجود آید، والبته خطرات بلقوه بسیار زیاد اعم از مالی و جانی در بر دارد، باید از طریق یک مسیر امن که همان یک سیستم ارتینگ مناسب وکارامد میباشد از مدار خارج شده و خنثی گردد .

ب ـ  هم پتانسيل بودن تجهيزات نصب‌ شده :  جهت هم پتانسيل بودن تجهيزات نصب‌ شده در سايت و كاركرد صحيح آنها بخصوص تجهيزات ديجيتال و انتقــــــــال ديتا و با توجه به بكارگيري تجهيزات کامپیوتری جديد لازم است به موضوع ارت و روش اجراي اصولي آن اهميت بيشتري داده شود تا در آينده از آسيب رسيدن به نيروي انساني و تجهيزات کامپیوتری پيشگيري شده و از عملكرد صحيح تجهيزات اطمينان داشته باشيم . 

اگر به خاطرداشته باشید قبلا گفتیم احداث سیستم های ارتینگ ، چاه ارت و زمين مناسب از دو بابت حائز اهميت مي‌باشد :

1-  طراحی مناسب

برای طراحی یک زمین مناسب جمع آوری و داشتن اطلاعات بی شک بسیار ضروری و حایز اهمیت است .

 این اطلاعات به دو دسته تقسیم میشوند:

الف ) اطلاعات مربوط به سایت و محل اجرا : ضرورت انجام عمليات بررسي ميداني جهت بدست آوردن اطلاعات مربوط به سايت مطابق استاندارد، که قبل از انجام طراحي بايستي از سايت جمع آوري گردد،شامل موارد متعددی میباشد که مهمترین آن آزمایش خاک و اندازه گیری مقاومت الکتریکی زمین است .

ب ) اطلاعات مربوط به سازه و تجهیزاتی که در آن به کار میرود.

که حد اقل با داشتن این اطلاعات میتوان یک سیستم ارت مناسب باسایت مورد نظر ،با اهم مورد نیاز و کارآمد طراحی نمود.

۲- اجرا    :   

بطور كلي جهت اجراي ارت و سيستم حفاظتي دو روش كلي وجود دارد كه ذيلاً به
بيان آنها میپردازیم:

1ـ زمين عمقي :
در اين روش كه يك روش معمول مي باشد از چاه براي اجراي ارت استفاده مي شود . که اصطلاحا به آن چاه ارت مگویند .

2- زمين سطحي:
در اين روش سيستم ارت در سطح زمين (براي مناطقي كه امكان حفاري عميق در 
آنها وجود ندارد) و معمولا در عمق حدود 80 سانتيمتر اجرا مي گردد و روش های مختلف دارد .

 در چه شرايطي از روش سطحي براي اجراي ارت استفاده نمائيم ؟

 در مكانهايي كه :
ـ فضاي لازم و امكان حفاري در اطراف سايت وجود داشته باشد .
ـ پستي و بلندي محوطه سايت كم باشد .
ـ فاصله بين دكل و سايت زياد باشد .
با توجه به مزاياي روش سطحي اجراي ارت به اين روش ارجحيت دارد .