اتاق مانیتورینگ - اتاق کنترل

اتاق مانیتورینگ - اتاق کنترلاتاق مانیتورینگ - اتاق کنترل

اتاق کنترل به عنوان مرکز و قلب هر عملیات به شمار رفته و در سیستم هایی که از دوربین ها ی مداربسته تلوزیونی استفاده می کنند نیز مهمترین نقش را ایفا می کند . اما متاسفانه طراحی اتاق های کنترل (مانیتورینگ) همواره به دور از توجه خاص قرار گرفته است و اغلب از لحاظ محل قرارگیری ، اندازه و راحتی افراد در داخل آنها مورد بی توجهی بوده است . از آنجایی که اتاق مانیتورینگ محل کار اپراتورها با دستگاههای مداربسته است پس بایستی از لحاظ ارگونومیکی نیز طراحی مناسبی داشته باشد ، چرا که اپراتورها زمان زیادی را در اتاق مانیتورینگ می گذرانند و بایستی حتما راحتی آنها در نظر گرفته شود . بدین ترتیب طراحی هر چه بهتر و صحیح تر اتاق مانیتورینگ ضروری می نماید .

  طراحی اتاق مانیتورینگ :

فاکتورهای زیر در هنگام طراحی اتاق مانیتورینگ مورد توجه قرار می گیرند :

1- دمای هوا :

دمای بالای هوا باعث بروز خستگی مفرط شده و تمرکز اپراتورها را کاهش می دهد . به همین خاطر بایستی دمای محیط در اتاق مانیتورینگ مطلوب و معتدل باشد .

2- اندازه اتاق :

اندازه اتاق بایستی به گونه ای باشد که اپراتورها دچار احساس محصور بودن و تنگ بودن نشوند و کاملا احساس راحتی کنند . همچنین طراحی اتاق بایستی به گونه ای باشد که در آینده نیز قابل بسط و توسعه باشد .

3- منظره خارج از اتاق :

اصولا نگاه کردن به طبیعت سبز استرس را کاهش داده و تمرکز را افزایش می دهد . بهتر است که اتاق مانیتورینگ پنجره های رو به بیرون ساختمان داشته باشد . البته این کار در اتاق هایی که نیازمند امنیت بالا هستند امکانپذیر نیست . در چنین مواردی افزودن رنگ سبز و گیاهان سبز به دکوراسیون داخلی باعث کمک به افزایش کارایی می شود .

4-  صدا :

اطمینان حاصل کنید که صدای تولید شده در محیط به کمترین مقدار برسد . البته سکوت کامل نیز خوب نیست چون باعث خواب آلودگی می شود . یک موزیک آرام بهترین راه حل است .

5-  نور :

در هر دفتر کار ، روشنایی مورد نظر و مطلوب معمولا در حدود چهارصد لوکس است ، اما در اتاق مانیتورینگ سطح روشنایی بایستی بسیار کمتر از این مقدار باشد . بیشترین مقدار پیشنهادی برای اتاق مانیتورینگ روشنایی سیصد لوکس است . بایستی نور به صورت غیر مستقیم در فضای اتاق پخش شود . چرا که نور مستقیم و از پشت تابنده باعث انعکاس و تشعشع در چشم اپراتورها می شود و موجب سخت دیده شدن تصاویر مانیتورها می شود .

6-  آرایش مانیتورها

هر چه تعداد مانیتور ها کمتر باشد ، کارایی و دقت اپراتورها بیشتر است . بهترین حالت جهت مشاهده مانیتورها قراردادن آنها در سطرها و ستون های سه در سه یا چهار در چهار است .

اگر مانیتور های ردیف بالایی را کمی به سمت پایین مایل شوند و مانیتورهای ردیف های پایین را نیز کمی به سمت بالا مایل کنیم اپراتور دید بهتر و راحت تری خواهد داشت . همچنین طراحی و چیدمان نیم دایره ای نیز می تواند کمک به دید بهتر بکند .

7-  سیستم تهویه

یکی از دلایل عمده از کار افتادن مانتورها ؛ حرارت بالای تولید شده توسط مانیتورها می باشد و به همین خاطر طراحی یک سیستم تهویه کارا نقش به سزایی در پایین آوردن دمای داخلی آنها ایفا می کند